Takip Edin

Sağlık

Genç Kalmanın Sırrı = 7 Zeytin +1 İncir

Genç  Kalmanın Sırrı = 7 Zeytin +1 İncir

Asırlarca insanoğlu, genç kalmanın yollarını aramaya çalışmış. Sonunda melatonin denen bir hormonun bunu gerçekleştirebileceğini  görmüşlerdir.Son zamanlarda yapılan çalışmalarla, melatonin denen bir hormonun salgılanması sonucunda; kişide hücrelerin yenilendiği, buna paralel olarak gençleşmenin sağlandığı görülmüştür.

Japon araştırmacılar nerede bulunur derken de zeytin ve incire ulaşmışlar. Kuranı Kerimde de mucizelerinden bahsedilen bu iki nimete gereken ilgiyi de bizden önce göstermişler. Mısır Ezher Üniversitesi Rektörü, Japon uzmanlara Tin suresini ve  Kur’an-ı Kerim’de zeytinin 7 yerde, incirin ise 1 yerde geçtiği ayetleri göndermiş. Bu olaydan sonra 7 Japon uzman İslam’ı kabul ettiği söylenir.

Gençlik Kürü

1 ay süre ile … sabah yemekten bir saat önce ve gece yatmadan önce 7 zeytinle beraber bir inciri aynı anda tüketerek devam edeceğiniz bir kür .

Gün içinde ne yediğinizle çokta önemli değil. Zayıflamaktan çok gençleşmek , zinde olmak adına öneriliyor ama kilo vermeye katkıları da büyük .

Yaş ya da kuru incirlerle , siyah ya da yeşil zeytinle farketmiyor .

Önemli nokta , 7 zeytinin, 1incirle mutlaka beraber yenilmesi .

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Sayfa

Bahar Yorgunluğuna Yenilmeyin

Bahar yorgunluğu deyip geçmeyin

Havalar ısınıyor, güneş artık daha sık yüzünü gösteriyor,ama nedense, kendinizi yorgun, halsiz, isteksiz hissediyorsunuz. Uykusuzluk çekiyor ve sabahları uykunuzu almamış olarak kalkıyorsunuz Kısaca  bahar yorgunluğu yaşıyorsunuz.

Bahar yorgunluğu ya da tıp dilindeki adıyla “mevsimsel duygulanım bozukluğu“, daha çok baharın ilk günlerinde kendini hissettiriyor. Açıklaması da gayet basit: Beden, biyolojik saatimiz, mevsim değişimine ayak uydurmakta zorlanıyor. Havaların ısınmasıyla birlikte, damarlarda bir genişleme oluyor. Bu da tansiyonun düşmesine neden oluyor. Baş dönmesi, yorgunluk, uygusuzluk, vücutta karıncalanma gibi belirtiler ortaya çıkıyor.

Bahar yorgunluğunun nedeni

Sağlıklı bir kişinin bedeni, yaklaşık dört hafta içinde yeni hava şartlarına uyum sağlıyor. Vücut, dengesini bulmaya çalışırken, havadaki ani ısı değişiklikleri, bu alışma süresinin uzamasına neden oluyor. Açıkçası bahar yorgunluğunun önüne geçmek mümkün değil. Ama spor, güneş, temiz hava ve doğru beslenmeyle bu depresyonu hafif şekilde atlatılabilir pekala.

Kış uykusundan uyanmak şart

Bunun yolu da gün ışığından faydalanmaktan geçiyor. En doğrusu, -ve tabii mümkün olduğu sürece- hayatın akışını güneşin ritmine uydurmak: Yani güneşin doğmasıyla birlikte erken kalkmak ve erken yatmak…

Beslenmede nelere dikkat edilmeli?

’Toplayıcı ve acvı’ olduğumuz dönemlerden bize miras kalan bir özelliğimiz, yiyeceğin kıt olduğu kış aylarını atlatabilmek için yağlı yiyeceklere ağırlık vermemiz nedeniyle, hemen hepimiz hayli yağ bağlamış durumdayız. Ama vitamin ve mieneral depoları boş. Dolayısıyla bağışıklık sistemimiz zayıf. Böylece mevsimsel değişime ayak uydurmak daha zorlaşıyor. Çaresi, bol bol sebze ve meyve tüketmek! Rengarenk meyve ve sezbeler sadece besin değerleriyle vücudumuza değil, ayrıca görüntüleriyle de ruhumuza hitap ediyor. Bu arada bol bol sıvı almayı da ihmal etmeyin.

Hareket edin!

Ve tabii temiz hava ve hareket unutulmamalı. Zira bahar yorgunluğunun asıl müsebbibi kan dolaşımındaki aksaklık. Kan dolaşımınızı hzlandırmak için kilometrelerce koşup boncuk boncuk ter dökmeniz gerekmiyor. Uzmanlar, açık havada yapılacak kısa yürüyüşler ve esneme hareketlerini tavsiye ediyor. Hala kışın miskinliğini üzerinden atamayanlar, dönüşümlü sıcak-soğuk duşlar ve vitamin haplarıyla zindelik kazanabilir.

 

Bahar Yorgunluğuna İyi Gelen Besinler

Sabahları uyandığımızda kendimizi iyi hissetmemiz, sindirim sistemi ve  kan şekeri dengesi nedeniyle gerçekleşiyor. Dengeli bir kan şekeri kendimizi iyi hissetmemizi ve tok kalmamızı sağlıyor. Bunlar da enerjik olmamızda büyük önem taşıyor. Ayrıca bazı vitamin ve mineral eksiklikleri de kendimizi yorgun hissetmemize yol açabiliyor. Bu eksiklikler yerine konulup depolar dolduğunda kendimizi hem bedenen hem de ruhen daha iyi hissediyoruz. Dolayısıyla baharı enerjik geçirmek için öncelikle bazı besinleri soframızdan eksik etmemek ve yeterli miktarda tüketmek gerekiyor.

Su tüketimine dikkat
Bahar mevsiminde havaların ısınması sonucu vücudumuzda sıvı kaybı oluyor. Yeterli sıvı almadığımız takdirde de; halsizlik, yorgunluk, bağırsak tembelliği ile kas kramplarıyla gelişen bahar yorgunluğu oluşabiliyor. Dolayısıyla baharı enerjik geçirmek için öncelikle vücudumuzdaki sıvı kaybını gidermemiz şart.

Beslenme ve diyet uzmanlarının önerdiği  10 besin

 

Ispanak
Hem magnezyum, hem de demir açısından zengin bir besin. Bu sayede vücuda direnç kazandırıyor. Ayrıca ödem atmada da etkili oluyor. Ispanağı haftada 2 kez yemeyi ihmal etmeyin.

Yeşil çay
Yeşil çay kateşin denilen flavanoidlerce zengin. Yeşil çay kateşinleri iyi bir antioksidan özelliği sayesinde halsizliğe karşı etkili oluyor. Her gün 1 fincanı geçmeden içmenizde fayda var. Ancak tansiyon hastası iseniz yeşil çay tüketiminden mutlaka kaçının.

Kivi
Kivi C vitamini açısından zengin bir meyve. Sabahları veya gün içinde tüketilen bir adet kivi enerji vererek metabolizmayı canlandırıyor. Özellikle demir kaynakları ile alınan kivi vücudun demir emilimini de artırıyor. Örneğin; yumurta ile yenen kivi gibi.

Maydanoz
Vitamin açısından zengin olan maydanoz, roka ve dereotu vücudun bağışıklık sistemini güçlendiriyor. Güçlü bir bağışıklık sistemi de bahar yorgunluğundan daha kolay kurtulmamızı sağlıyor. Ayrıca ödem atma özelliği sayesinde vücudun ödemli ağır halini gideriyor. Vücut ne kadar ödemsiz olursa, o kadar enerjik bir yapıya sahip. İsterseniz maydanoz suyu şeklinde veya salatalarda, isterseniz sabah kahvaltılarında tüketebilirsiniz. Roka ve dereotunu da salatalara her gün ilave edebilirsiniz.

Ceviz

Ceviz, badem veya fındık E vitamininden zengin besinler. E vitamininin vücuttaki işlevinin en önemlisi, antioksidan özelliğe sahip olması. Bu sayede bağışıklık sisteminin korunmasında önemli bir rol üstleniyor. Her gün 2 bütün ceviz veya 10 adet çiğ badem ya da 6-7 adet fındık tüketmenizde fayda var.

Havuç
Havuç iyi bir A vitamini kaynağı. Bağışıklık sistemini destekleyici etkisinden dolayı gün içinde halsizliği gideriyor. Salatalarda günde 1 adet tüketebilirsiniz. Havucu vücudunuzun A vitaminini daha iyi kullanabilmesi için mutlaka yağ ekleyerek tüketin. Ancak kan şekerini yükselteceği için havucu fazla yememeye özen gösterin.

Armut
Armut bol miktarda A, C ve K vitamini içeriyor. C vitamini sayesinde etkili bir antioksidan. Armudun içindeki antioksidan, yani bağışıklık sisteminin koruyucu etkisi vücuda enerji veriyor. Bunun yanı sıra armut kan şekeri dengesinin sağlanmasında da etkili oluyor. Baharı enerjik geçirmek için günde bir adet armut tüketmenizde fayda var.

 

 Yoğurt 
Vücudumuzdaki yararlı bakteriler olan probiyotik içeriyor. Bu sayede bağırsak florasını güçlendirerek bağışıklık sisteminin de güçlenmesine katkı sağlıyor. Ayrıca yoğurt tok tutma özelliğinden dolayı kan şekerini dengeliyor. Böylelikle gün içinde kendimizi enerjik hissetmemizi sağlıyor. Yoğurdu her gün 1-2 kase mutlaka tüketin. Süt içme durumunuza göre 1 kase daha artırılabilirsiniz.

 Kırmızı et
Demir eksikliklerinde yorgunluk ve halsizlik şikayetleri artıyor. Kırmızı et hem demir alımı, hem de B12 vitamini açısından önemli. Baharı zinde geçirmek için kırmızı eti haftada 2-3 kez sofranızdan eksik etmeyin.

 Yulaf ezmesi
Yulaf ezmesi, hem kan şekeri dengesi hem de toksinlerin atılması açısından önemli. Düzenli bir kan şekeri ve yine düzenli çalışan bağırsaklar da kişiyi daha enerjik hale getiriyor. Yulaf ezmesini haftada 3-4 kez sabahları veya ikindi öğününde süte ya da yoğurda karıştırıp tüketebilirsiniz.

.

Devamını oku

Sağlık

Motosikletli Ambulanslar Göreve Hazır

Motosikletli Ambulanslar Göreve Hazır

Ankara İl Sağlık Müdürlüğü, 1 Nisan itibariyle  ilk müdahalelerde kullanılmak üzere hayata geçirilen özel donanımlı motosikletli ambulanslar ile kapanan trafikte olay yerine daha hızlı ulaşılabilecek . Ayrıca olay yeri yönetiminin sağlanmasında diğer ambulanslar gelene kadar ilk müdahale yapabilecek.

1 Nisan itibari ile
Motosiklet ambulans ekibi Acil Sağlık Hizmetleri Başkanı Yrd.Doç.Dr.İshak Şan ve Acil Sağlık Hizmetleri Başkan Yardımcısı Doç.Dr.Mehmet Ergin ile bir araya geldi. Acil Sağlık Hizmetleri Başkanlığı Komuta Kontrol Merkezine bağlı olarak çalışan motosiklet ambulanslar 1 Nisan itibari ile sahada çalışmaya başlayacaklar.

Trafiğin yoğun olduğu kara yolları ve kara ambulans ulaşımının zor olduğu bölgelerde olay yeri yönetimini sağlayan motosikletli ambulans ekipleri göreve hazır. Trafikte de eğitim çalışması yaptıktan sonra aktif olarak görevlerine başlayan. Motosiklet ambulanslar normal ambulanslarda bulunan sedye haricindeki bütün malzemeler var. 

 

Devamını oku

Sağlık

Ankara İl Sağlık Müdürü ‘Sağlıkta Şiddeti’ Protesto etti

  • Sağlıkta Şiddet Bitmiyor

Ankara Çocuk Sağlığı Hematoloji, Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesinde 28 Mart 2018 tarihinde Dr. Hande Yatağanbaba‘nın bir hasta yakını tarafından darp edilmesi hakkında, hastane bahçesinde yapılan protestoya İl Sağlık Müdürü  Prof. Dr. Özkan ÜNAL, Kamu Hastaneleri Hizmetleri Başkanı Dr. Ertuğrul ÜNKOÇ  ve Hastane Başhekimi Prof.Dr.Emrah ŞENEL katıldı. Yapılan basın açıklmasında

Biz Bir Aileyiz Şiddeti Birlikte Yeneceğiz

Emrah ŞENEL “Ankara Çocuk Sağlığı Hematoloji, Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi ve Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Sağlığı Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde personellerimize yönelik bu çirkin saldırıyı Ankara İl Sağlık Müdürlüğü olarak şiddetle kınıyoruz. Uzman Dr. Hande Yatağanbaba’ya, Uzman Doktor Ayşe Kırbaş, Asistan Doktor Atahan Toyran ve Güvenlik Görevlisi Yunus Keskin’e yapılan bu saldırılar sağlık sektöründe çalışan tüm emekçilere karşı yapılmıştır. Son günlerde sayısında üzücü bir artış görülen sağlık çalışanlarına yönelik şiddet ve darp olaylarına karşı kamuoyunun tüm kesimlerini duyarlı olmaya davet ediyoruz. İnsanlığa sağlık hizmeti vermekten başka bir amacı olmayan ve bu kutsal görevi en iyi şekilde icra etmeye çalışan sağlık çalışanlarımıza yönelik saldırıların sonlanmasını temenni ediyoruz.” dedi.

Devamını oku

Popüler Başlıklar