Takip Edin

Dünya

Birleşik Arap Emirlikleri, Astronot Adayları İçin İlan Yayınladı

Dubai’yi yöneten Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakanı Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum, çarşamba günü 5 yıl içinde 4 astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermek için ülkenin ilk uzay programını başlattıklarını duyurdu.

“BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ BARİYERLERİ KIRACAK”

El Maktum açıklamasında “Bugün Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk Astronot Programı’nın başlatılması ile tarihimizde yeni bir dönem başlıyor. BAE bariyerleri kıracak” dedi.
Daha önce 2021’de Mars yörüngesine ‘Umut’ adlı insansız aracını göndermeyi planladığını da açıklayan zengin Körfez ülkesi, ‘gelecek 50 yıl içinde uzay keşif programlarında küresel bir lider’ olmayı vaat ediyor.

ASTRONOT OLMAK İSTEYENLER UZUN SÜRELİ TESTLERE TABİ TUTULACAK

İş ilanında astronot adaylarının 18 yaşının üzerinde olmaları, akıcı şekilde Arapça ve İngilizce bilmeleri, üniversite mezunu olmaları gerektiği ve başvurusu kabul edilen adayların 2018 ve 2019 yıllarında uzay seyahatleri için eğitim göreceği bilgisine yer verildi. ​Özel eğitimin sonunda finalistlerden 4’ü astronot olarak kabul edilecek.

MARS 2117 PROJESİ

Birleşik Arap Emirlikleri ayrıca Mars’taki yaşamı taklit edecek ‘Bilim Şehri’ inşası projesini de açıklamıştı. Körfez ülkesi 2117 yılında kızıl gezegendeki ilk insan yerleşimini kurmayı amaçlıyor.
Uzaya giden ilk Arap, 1985’te ABD’nin uzay aracıyla bunu gerçekleştiren Suudi Arabistanlı Sultan bin Selman el Suud olmuştu.
1987’de ise Suriyeli hava kuvvetleri pilotu Muahmmed Faris Sovyetler Birliği’nin eski uzay üssü Mir’de bir hafta geçirerek uzaya giden 2. Arap unvanını elde etmişti.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Etme Bulma Dünyası! Kuşa Tekme Atmak İsterken Tren Yoluna Yuvarlandı

ABD’de tren bekleyen bir adam, peronda duran kuşa tekme atmak isterken dengesini kaybedip raylara yuvarlandı.

ABD’nin New York eyaletinin Jamestown şehrinde çekildiği anlaşılan görüntülerde bir adam, tren istasyonu peronunda kendi halinde duran bir kuşa tekme atmak isterken raylara düşüyor. Tren istasyonunun güvenlik kameraları tarafından görüntülenen olayda, raylara düşen adamın akıbeti bilinmiyor.

Devamını oku

Dünya

Tuhaf Tasarım İlgi Çekti! Otomobil mi Bisiklet mi İlk Bakışta Anlaşılmıyor

Otomobil gibi gözüküyor ama değil. O aslında üzerine otomobil iskeleti oturtulmuş bir bisiklet.

İLGİ ÇEKİYOR

Bu ilginç görüntü, Pakistan’da çekildi. Görenlerin ilk bakışta otomobil sandığı bu araçsa, aslında sadece bir bisikletten ibaret. Görenlerin ilgisini çeken aracın hangi amaçla tasarlandığı ise bilinmiyor.

Devamını oku

Dünya

Önce Yıkıldı, Sonra Sevindi! Herkes Kaçarken Alevlerin Ortasında Tavşanı Bekledi

ABD’nin California eyaletinde günlerdir süren ve bir türlü kontrol altına alınamayan yangından korkunç kareler gelmeye devam ederken dün çekilen bir video adeta bir insanlık dersi niteliğindeydi.

TÜM ÜLKE HAYRAN KALDI

Korkup alevlere teslim olmuş ormana dalan bir tavşanı gören vatandaş önce yıkıldı, sonra tavşan geri dönünde onu kucaklayıp tehlikeli bölgeden uzaklaştırdı. Genç adamın kendi canını hiç sayarak tavşanı kurtamaya çalıştığı o anlar sosyal medyada paylaşım rekorları kırdı. Pek çok ünlü isim de videoyu beğendi ve paylaştı.

Devamını oku

Popüler Başlıklar