Takip Edin

Dünya

Japonya, Uzun Çalışma Saatlerine Olan Düşkünlüğü İnsansız Hava Aracı ile Çözecek

ÜNLÜ ŞARKIYI ÇALIYOR

“T-Frend” adlı insansız hava aracı, geç saatlere kadar çalışanların üzerinde uçuyor ve genellikle Japonya’da bir mağazanın kapanacağını duyurmak için çalınan İskoç şarkısı “Auld Lang Syne”i çalmaya başlıyor. Sistemi geliştiren şirket Taisei’nin müdürü olan Norihiro Kato, “Auld Lang Syne’i duyduğunuzda gerçekten çalışmaya devam edemezsiniz” dedi.

NİSAN’DA BAŞLAYACAK

İnsansız hava aracı, hafıza kartına çekim yapan bir kamera ile donatıldı. Ayrıca ofisin canlı görüntüleri de her zaman izlenebiliyor. Önceden belirlenmiş güzergah üzerinde gözetim uçuşu yapan ve sonra kendiliğinden geri dönen T-Frend’in, insansız hava aracı sistemcisi Blue Innovation ve telekom operatörü NTT East ile birlikte Nisan ayında servis yapmaya başlaması bekleniyor.

Kato, hizmetin ücretinin henüz resmi olarak belirlenmediğini ancak hedef fiyatın ayda 450 dolar civarında olduğunu söyledi.

UZUN İŞ SAATLERİ ÖLÜMLERE SEBEP OLUYOR

T-Frend’in geliştiricileri, kimin işyerinde saatlerce kaldığını veya davetsiz bir misafir olup olmadığını anlamak için yüz tanıma teknolojisini kullanma imkanı üzerinde de çalışıyorlar. Japonya hükümeti, uzun saatler çalışmanın bağlılık ve sadakatin bir kanıtı olarak algılandığı kültürü değiştirmeye çalışıyor.

Japonya’da uzun çalışma saatleri her yıl onlarca kalp krizi ve intihara sebebiyet vermesiyle suçlanıyor.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Dünya

Etme Bulma Dünyası! Kuşa Tekme Atmak İsterken Tren Yoluna Yuvarlandı

ABD’de tren bekleyen bir adam, peronda duran kuşa tekme atmak isterken dengesini kaybedip raylara yuvarlandı.

ABD’nin New York eyaletinin Jamestown şehrinde çekildiği anlaşılan görüntülerde bir adam, tren istasyonu peronunda kendi halinde duran bir kuşa tekme atmak isterken raylara düşüyor. Tren istasyonunun güvenlik kameraları tarafından görüntülenen olayda, raylara düşen adamın akıbeti bilinmiyor.

Devamını oku

Dünya

Tuhaf Tasarım İlgi Çekti! Otomobil mi Bisiklet mi İlk Bakışta Anlaşılmıyor

Otomobil gibi gözüküyor ama değil. O aslında üzerine otomobil iskeleti oturtulmuş bir bisiklet.

İLGİ ÇEKİYOR

Bu ilginç görüntü, Pakistan’da çekildi. Görenlerin ilk bakışta otomobil sandığı bu araçsa, aslında sadece bir bisikletten ibaret. Görenlerin ilgisini çeken aracın hangi amaçla tasarlandığı ise bilinmiyor.

Devamını oku

Dünya

Birleşik Arap Emirlikleri, Astronot Adayları İçin İlan Yayınladı

Dubai’yi yöneten Birleşik Arap Emirlikleri Devlet Başkanı Yardımcısı ve Başbakanı Şeyh Muhammed bin Raşid el Maktum, çarşamba günü 5 yıl içinde 4 astronotu Uluslararası Uzay İstasyonu’na göndermek için ülkenin ilk uzay programını başlattıklarını duyurdu.

“BİRLEŞİK ARAP EMİRLİKLERİ BARİYERLERİ KIRACAK”

El Maktum açıklamasında “Bugün Birleşik Arap Emirlikleri’nin ilk Astronot Programı’nın başlatılması ile tarihimizde yeni bir dönem başlıyor. BAE bariyerleri kıracak” dedi.
Daha önce 2021’de Mars yörüngesine ‘Umut’ adlı insansız aracını göndermeyi planladığını da açıklayan zengin Körfez ülkesi, ‘gelecek 50 yıl içinde uzay keşif programlarında küresel bir lider’ olmayı vaat ediyor.

ASTRONOT OLMAK İSTEYENLER UZUN SÜRELİ TESTLERE TABİ TUTULACAK

İş ilanında astronot adaylarının 18 yaşının üzerinde olmaları, akıcı şekilde Arapça ve İngilizce bilmeleri, üniversite mezunu olmaları gerektiği ve başvurusu kabul edilen adayların 2018 ve 2019 yıllarında uzay seyahatleri için eğitim göreceği bilgisine yer verildi. ​Özel eğitimin sonunda finalistlerden 4’ü astronot olarak kabul edilecek.

MARS 2117 PROJESİ

Birleşik Arap Emirlikleri ayrıca Mars’taki yaşamı taklit edecek ‘Bilim Şehri’ inşası projesini de açıklamıştı. Körfez ülkesi 2117 yılında kızıl gezegendeki ilk insan yerleşimini kurmayı amaçlıyor.
Uzaya giden ilk Arap, 1985’te ABD’nin uzay aracıyla bunu gerçekleştiren Suudi Arabistanlı Sultan bin Selman el Suud olmuştu.
1987’de ise Suriyeli hava kuvvetleri pilotu Muahmmed Faris Sovyetler Birliği’nin eski uzay üssü Mir’de bir hafta geçirerek uzaya giden 2. Arap unvanını elde etmişti.

Devamını oku

Popüler Başlıklar