Takip Edin

Ana Sayfa

Uluslararası Tarihte Etimesgut Sempozyumu Başladı

2 Gün Sürecek Uluslararası Tarihte Etimesgut Sempozyumu Başladı.

Etimesgut Belediyesi’nin düzenlediği ve Türkiye’den 7 üniversite ile Türk dünyasından 5 devlet akademisinin katkıları ile gerçekleştirilen Uluslararası Tarihte Etimesgut Sempozyumu’nda, 120 bilim insanı 90 bildiri ile yer aldı.
Sempozyumun ‘onur konuğu’ Prof.Dr. İlber Ortaylı, Ankara’da geçen çocukluk ve gençlik yıllarındaki Etimesgut’u anlattı. Ortaylı; “Etimesgut, Türkiye’de eşine az rastlanır modern ve düzenli bir metropoldür. Görülüyor ki şehrin merkezi burası olacaktır ” değerlendirmesinde bulundu.
Etimesgut Belediyesi tarafından düzenlenen Uluslararası Tarihte Etimesgut Sempozyumu, Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’nde başladı. 2 gün sürecek sempozyumun açılışına Etimesgut Kaymakamı Fuat Gürel, Belediye Başkanı Enver Demirel, Galatasaray Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. İlber Ortaylı, rektörler, Türkiye ve yurt dışından 120 bilim insanı ile bini aşkın başkentli katıldı.
Etimesgut tarihi, kültürü ve sanatının geçmişten günümüze uzanan sürecinin akademik bakış açısıyla irdelendiği sempozyumun açılışında konuşan tarihçi İlber Ortaylı, Ankara ve Etimesgut tarihini anlattı.

Etimesgut’un köklü bir tarihi geçmişe sahip olduğunu söyleyen Ortaylı, “Etimesgut bir zamanların Orta Anadolu köyü idi. 19. yüzyılda Ankara merkeze yakın önemli bir demiryolu istasyonuydu. 1990’lardan sonra imar kurallarının insaflı uygulandığı, çarpık kentleşmenin olmadığı, diğer şehirlerle mukayese edilemeyecek kadar planlı, daha uygar, daha medeni yapılaşmanın olduğu bir şehirdir. 1960’lı yıllarda canımız sıkıldıkça Ankara’da banliyö trenine biner; Etimesgut’un tarihi garında inerdik. Etimesgut’tan Sincan yaya devam ederdik. Etimesgut şimdi çok büyüdü, gelişti, önemli bir metropol oldu” değerlendirmesinde bulundu.

Ortaylı, Ankara’da geçen çocukluk ve gençlik yıllarındaki Etimesgut’u anlattı. Ortaylı; ” Etimesgut, Türkiye’de eşine az rastlanır modern ve düzenli bir metropoldür. Görülüyor ki şehrin merkezi burası olacaktır. Başkentin hayatiyetini kazanması lazım. Konumundaki hataların düzelmesi lazım. Zannediyorsam şehir, bu tarafa doğru büyüdükçe bu hatalar daha kolay düzelecek ve daha hoş bir başkent ortaya çıkabilecek. Bu belediyeye ne kadar ağır görevlerin düştüğü ortadadır” dedi.

Çok eski tarihlerden bu yana en iyi kara buğdayın Etimesgut’ta yetiştiğini ifade eden Ortaylı, “Etimesgut’ta yetişen kısa boylu, bodur kara buğday, Ukrayna buğdayından ve diğer tüm buğdaylardan daha lezzetlidir, kalorisi yüksektir. Ancak ne yazık ki şehirleşme, nüfus artışı ve topum değişikliği gibi nedenlerle artık buğdaylar yetişmiyor” dedi.
Ortaylı, Ankara tarihine de değindiği konuşmasında, Mustafa Kemal Atatürk’ün Ankara’yı tesadüfi başkent yapmadığını, bunun altında tarihi, sosyal, kültürel birçok sebebin yattığını söyledi. Ortaylı, sempozyumun düzenlendiği Korkut Ata Kongre ve Kültür Merkezi’ni çok beğendiğini ifade ederek, bir ilçe için çok güzel bir merkez olduğunu söyleyerek örnek gösterdi.
Sempozyumda konuşan Başkan Enver Demirel, 2 gün sürecek sempozyumla uluslararası katılımla Türkiye’den 7 üniversiteden 120 bilim insanını bir araya getirdiklerini belirterek, sempozyumda 100’e yakın bildiri sunulacağını söyledi.
Başkan Demirel sözlerini şöyle sürdürdü: “Sempozyum kapsamında 2 gün boyunca 4 ayrı salonda 24 oturum gerçekleştirilecek. Akademisyenler, Etimesgut’un tarihini, kültürünü ve sanatını belgelerle masaya yatıracaklar. İlçemizin coğrafi konumu, ekonomik ve idari yapısıyla ilgili de bilgiler verecekler. Uzman akademisyenler sunum yaparak ismini bizzat Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün koyduğu Etimesgut’u tüm yönleriyle gün yüzüne çıkaracaklar. Bu sempozyum, hazırladığımız ‘Tarihte Etimesgut’ ve ‘Örnek Nahiye’den Çağdaş Kente Etimesgut’ konulu 2 ciltlik kitap çalışmamız için de önemli kaynak oluşturacaktır”.

Yorum Yaz

Yorum Yaz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ana Sayfa

Karateciler Kahramankazan’da Buluştu

22 ilden 984 karateci kıyasıya mücadele etti.

Spor alanında yaptığı yatırımlar ve düzenlediği organizasyonlarla dikkati çeken Kahramankazan Belediyesi, 22 farklı ilden 48 kulüp ve 984 sporcunun katıldığı Başkent Karate Ligi’ne ev sahipliği yaptı.

Kahramankazan Belediyesi ve Türkiye Karate Federasyonu işbirliğiyle gerçekleştirilen Başkent Karate Ligi Kahramankazan’da düzenlendi. Başkent karate Ligi’ne, 22 farklı ilden 48 kulüp ve 984 sporcu katıldı. Kahramankazan Belediyesi Spor Salonu’nda gerçekleştirilen müsabakaları farklı illerden gelen sporcuların ailelerinin de aralarında bulunduğu yaklaşık 5 bin kişi takip etti. Minikler, yıldızlar, ümitler, gençler ve büyükler kategorilerinde yapılan maçlarda sporcular kıyasıya mücadele etti. Büyük heyecana sahne olan müsabakalarda özellikle minik karateciler izleyenlerden büyük alkış aldı. İki gün süren müsabakalarda dereceye giren sporculara kupa ve madalyaları, federasyon ve belediye görevlileri tarafından takdim edildi.

Tüm sporcularımızı kutluyorum

Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk, 53 bin nüfusa sahip olan ilçelerinin spor alanında önemli yatırımlara sahip olduğunu belirterek, “Spor kenti Kahramankazan’da böylesine anlamlı bir turnuvaya ev sahipliği yapmaktan oldukça mutluyuz. 22 farklı ilden gelen yaklaşık 5 bin kişiyi ilçemizde ağırladık. Turnuvanın düzenlenmesinde emeği geçenlere ve mücadele eden tüm sporcularımızı kutluyorum” dedi.

Başkan Ertürk’e teşekkür

Başkent Karate Ligi’nin organize heyetinde yer alan Aydın Karakaya da, müsabakaların oldukça sportmence geçtiğini ifade ederek, “Karate ligi geleceğin şampiyonlarının yetişmesinde ve tüm yaş gruplarındaki milli takımlarımıza sporcu kazandırılmasında önemli bir yer tuttu. Bu anlamlı etkinliğin düzenlenmesinde bizlerden desteklerini esirgemeyen ve turnuvaya ev sahipliği yapan Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk’e, tüm kulüplerimiz, sporcularımız ve ailelerimiz adına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Devamını oku

Ana Sayfa

TYGD Kahramankazan da Başkan Lokman Ertürk ile Buluştu

Gazete Etimesgut olarak Türkiye Yerel Gazeteciler Derneğinin  Ankara geneli belediye başkanları  ile buluşma toplantılarına  bu hafta Kahramankazan Belediye Başkanı Lokman Ertürk ile devam edildi. İstanbul yolu üzerindeki Cumhuriyet Tesislerinde yapılan toplantıda, Türkiye Yerel Gazeteciler Derneği  üyelerine, Başkan Ertürk , ‘Kazan Köyden’,  Kahramankazan’a gelme sürecini anlattı.

Her yıl 3500 civarında göç alan Kahramankazan da bir yandan gelişme yaşanırken diğer yandan kardeşlik ve hoşgörüyü koruduklarını belirten Başkan 14 yıldır Kahramankazan da yapılan hizmetler, gelecek  projeleri hakkında bilgiler verdi. Samimi bir havada geçen toplantıda  Başkan Ertürk 15  Temmuz gecesini anlattı. Kahraman ünvanını tüm ülke adına aldığını söyledi.

TYGD Başkanı Kenan Akçahanoğlu da derneklerinin 5 yıl önce kurulduğunu belirterek, şu anda 40’a yakın ilde örgütlü olduklarını söyledi. Akçahanoğlu, Türkiye genelinde kapsamlı bir gazetecilik örgütü kurmak istediklerini kaydetti.
Ertürk, misafirlerine kavunuyla meşhur olan ilçede yapılan kavun lokumu, kavun kolonyası ve kavun kahvesi hediye etti

Devamını oku

Ana Sayfa

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel Çarşı Esnafıyla Buluştu

DEMİREL ÇARŞI ESNAFIYLA BULUŞTU

Etimesgut Belediye Başkanı Enver Demirel, Şeyh Şamil Mahallesi’nde bulunan Eryaman 3. Etap Özar Çarşısı yönetimi ile bir araya geldi. 3. Etap Toplu Yapı Yönetimi Başkanı Muzaffer Dereli ile Mahalle Muhtarı Songül Vural’ın da katıldığı toplantıda, çarşı esnafı ile vatandaşların istek ve şikayetleri dile getirildi. Demirel, ilçe belediyesinin görev ve sorumluluk alanında olan taleplerin hemen karşılanacağını söyledi.

Başkan Demirel, bölgeye yapılan hizmetleri de anlattı. Eryaman bölgesinin yaşam kalitesini artıracak birçok tesis ve yeşil alan kazandırdıklarını belirten Demirel, “Toplam alanları 400 bin metrekareyi bulan Atatürk, 23 Nisan ve 17 Şubat Şehitleri Hatıra Ormanlarımızı oluşturduk. Atatürk Müzesi ve Okuma Evi,

 Halide Edib Hanımlar Konağı, Ziya Gökalp Tesisleri, Göktürk Aile Yaşam ve Eğitim Merkezi ile kreşler açtık. Atatürk Meydanı ve çocuklarımız için trafik eğitim pistimizi tamamladık. İçerisinde, havuz, spor merkezi, sağlık ve eğitim alanlarının olduğu Güzelkent Aile Yaşam ve Eğitim Merkezimiz’le birlikte birçok tesisimizi 12 Mayıs’ta hizmete açacağız”açıklamalarında bulundu.

Devamını oku

Popüler Başlıklar